м.Батурин вул. Кооперативная, 5

+38(073) 415 07 89
+38(093) 674 25 45


Час роботы: с 10:00-17:00,
вихідний: понеділок

Про музей


Музей "Вітрила Миклухо-Маклая" в Батурині було відкрито 17 липня 2014 року. Це третій Музей М.М.Миклухо-Маклая з чотирьох нещодавно створених українськими приватними підприємцями з Чернігівщини - Олександром Івановичем і Надією Петрівною Міклухо-Маклаями. Перший Музей видатного вченого та мандрівника М.М.Миклухо-Маклая з'явився 2010 року неподалік Києва, в селі Калитянському, Чернігівської області, на батьківщині батька Маклая Миколи Ілліча Миклухи. Другий Музей "Берег Маклая" - 2013 року в селищі Кача, біля Севастополя (Крим). Створений він там був не випадково, адже в Севастополі знаходиться Інститут біології Південних морів ім. О.О.Ковалевського. Перед будівлею інституту стоїть бюст М.М.Миклухо-Маклая з білого каменя (скульптор О.Д.Мінькова), встановлений там до 100-річного ювілею 

з дня відкриття Севастопольської біологічної станції, яка 1963 року була перетворена на інститут. Більш докладну інформацію про Музей можна побачити на сайті: www.mmaklay.com. Четвертий Музей було відкрито 25 лютого 2015 року в селищі Гамарня, біля міста Малин, Житомирської області, в маєтку родини вченого. Два з чотирьох Музеїв засновкики подарували: другий - Севастополю (Криму), а четвертий - Малину (Житомирщині). Та на цьому завзята родина не зупинилася. 17 липня 2016 року, до 170-річчя від дня народження видатного дослідника, частину експонатів разом з його бюстом (всього 31 предмет) було подаровано одеським ентузіастам, які прагнуть створити вже п'ятий Музей в своєму славному місті. Адже вчений та деякі члени його родини, зокрема, молодший брат Володимир Миклухо-Маклай, бували в Одесі. Висловлювання Маклая: «Необхідно щось важливе зробити для людей, і тільки після цього ти - людина», родина сучасних Миклухо-Маклаїв зробила девізом свого життя. Тож шляхетна справа Самовідданого Служіння людству, розпочата Маклаєм понад сто років назад, продовжує жити. Напрямок діяльності Музеїв Маклая - масово-просвітницька робота, популяризація історико-культурної спадщини, музейна педагогіка. В планах Музею - проведення конференцій, лекцій, зустрічей, відкритих уроків.

Микола Миколайович Миклухо-Маклай родом з легендарних запорізьких козаків. Прадід Маклая, Степан Макуха, був хорунжим козачого полку і відзначився при штурмі Очакова під час російсько-турецької війни, за що отримав дворянське звання і змінив прізвище на Миклуха, а замість козацького прізвиська Махлай додав через дефіс Маклай. Так з'явилося прізвище Миклухо-Маклай, яке згодом взяв собі юний Микола, майбутній видатний вчений. Один із пращурів Маклая, Охрим став прототипом образу Траса Бульби для Миколи Васильовича Гоголя. Що пов'язує Маклая з Батурином?

Батурин - відома резиденція братів Розумовських, гетьманська столиця - історичне місце, що має відношення до багатьох прогресивних особистостей. Зокрема і до правнука гетьмана Кирила Розумовського - графа Олексія Костянтиновича Толстого - талановитого поета і письменника, який був покровителем родини Маклая. Тут поет провів найкращі роки, створивши свої найбільші твори, в яких аналізує долю Київської Русі. Своїми баладами нащадок гетьмана змушував сучасників замислитися про те, хто вони такі і що з ними відбувається, нагадував про їхнє коріння.
По лінії дружини гетьмана Розумовського, граф Наришкін двічі спонсорував експедицію Миклухо-Маклая, виділивши на кожну з них по 2000 рублів.
Завдяки негласним старанням Олексія Толстого опальниого тоді Тараса Шевченка було викуплено з кріпацтва і звільнено з рекрутів. Граф доклав чимало зусиль, щоб його земляки, зокрема, батько Маклая - Микола Ілліч Миклуха, а згодом і майбутній учений - Микола Миколайович Миклухо-Маклай отримали гідну освіту. Свого часу Олексій Толстой допоміг юному Маклаєві виїхати за кордон, оформивши його паспорт на прізвище Миклуха-Маклай замість Миклуха. Царська охоронка уважно стежила за юнаком, заборонивши йому навчатися у вищих навчальних закладах Росії. Тому Микола Миклухо-Маклай був змушений добувати знання за кордоном, покинувши країну нелегально.
За три роки дослідницької роботи в Калитянському Музеї зібралося стільки матеріалів про вченого і відомих прогресивних діячів чернігівського краю, кого доля поєднала з Маклаєм, що їх вистачило не на один музей. Тож, віддаючи їм належне, сім'я українських меценатів створила Історико-культурний центр «Вітрила Миклухо- Маклая» неподалік гетьманської резиденції Розумовських.
Про високий духовний рівень гетьмана українського козацтва Кирила Розумовського і його нащадків свідчать два написи, викарбувані на старовинній книжковій шафі, яка зберігається в палаці гетьмана в Батурині. У перекладі з латині вони звучать так:
«Тримай Бога в Серці, а очі у книгах, доки смертельна імла не настане».
«Хто Святе Письмо в Серці зберігає, той собі на Небі корону готує».

Микола Миколайович Миклухо-Маклай - нащадок легендарних запорізьких козаків, видатний учений, чиї наукові інтереси охоплювали багато сфер людських знань: етнографію, філософію, біологію і географію. Він написав багато робіт із зоології, зоогеографії та фізичної географії, які не втратили своєї цінності і тепер. Крім того, він зробив величезний вклад у науку як засновник морської біології та порівняльної анатомії. Його заслуги перед наукою і людством ще не оцінені сповна.
Микола Миколайович був першим, хто науково довів біотичну рівноцінність людей всіх націй і рас. Його наукові праці та висловлювання у пресі стали поштовхом до початку антирасової політики у світі. Він першим передрік крах світової колоніальної системи і висунув ідею створення таких організацій, як сучасна Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (United Nations Educational Scientific and Cultural Organization - UNESCO, ЮНЕСКО). Миклухо-Маклай склав перший проект Загальної декларації прав людини. Здійснилася і його ідея Незалежного папуаського союзу.
Це була дуже працьовита, цілеспрямована людина, яка з дитячих років усвідомила почуття обов'язку окремої особистості перед людством і зробила свій внесок у його розвиток. М.М.Миклухо-Маклай настільки видатна особистість, що 150-річчя з дня його народження відзначила ЮНЕСКО, включивши цю дату до Переліку світових пам'ятних дат. Унікальна подія, адже згідно з існуючими правилами, ЮНЕСКО відзначає тільки "круглі" дати, кратні ста рокам. 1996 року ЮНЕСКО назвала Миколу Миколайовича Миклухо-Маклая Людиною Світу. Як сказав один з відвідувачів Музею: "Маклай і його родина - це подарунок людству". Такі Музеї повинні бути в кожному куточку земної кулі, бо той спадок, який вчений залишив людству, актуальний і в наш час. Миклухо-Маклай належить всьому людству, він - Людина Планети.
У Музеї багато цікавих експонатів, створена галерея портретів рідних Маклая, можна простежити їхній родовід. Демонструються фрагменти художнього фільму про вченого, створеного ще 1947 року, та інші відеосюжети. Відвідавши Музей, ви дізнаєтеся подробиці з життя дослідника, в тому числі і серед темношкірих «диких» папуасів, які вперше побачили білу людину. А також про те, як Маклаєві вдалося, проживши всього сорок два роки, назавжди увійти у вдячну пам'ять людства.
Перебуваючи в Сіднеї (Австралія) на зборах Ліннієвського Товариства Нового Південного Уельса (Linnean Society of New South Wales), почесним членом якого був Миклухо-Маклай, відповідаючи на запитання вчених, він сказав:
«Той, хто відкрив би, що приводить у рух матерію, крім енергії, яка по суті теж матеріальна, був би найгеніальнішою людиною у світі. Та навіть генію таке завдання не по силах. Це завдання людства...
Я вважаю, що наше покликання полягає в тому, щоб, пізнаючи механізм Душі, стверджувати його як Шедевр Усесвіту. Не випадково, а закономірно людина прагне прекрасного, шукає шляхи його створення. Життя ж у своїй основі, є прекраснішим від найпрекраснішого - вищий Шедевр. 
Пізнати життя, всю механіку Всесвіту – ось, на мій погляд, наша мета».
По суті - це заповіт Маклая людству.
В розділі "Публікації" цього сайту можна вільно скачати книжки "Лицар гуманізму" (книга схвалена для використання в учбових закладах, лист МОН України № 1.4/18-Г-133 от 01.10.2010 р.), та "Започатковане з Любов'ю залишається у Вічності" укр., рос. і англ. мовами, а також новий, доповнений варіант книги "Мудрість Маклая або Сутність генія - Любов" та навчально-методичний посібник для вчителів укр. і рос. мовами.
Прочитавши ці книжки, Ви відкриєте для себе найбільшу у світі таємницю - секрет Мудрості Безсмертної Душі генія. Але найголовніше - усвідомите, як можна на все життя зберегти Ідеали своєї Вічно Юній Душі й стати по-справжньому щасливою людиною. І багато, багато іншого ...